Kurczak w nieco innej wersji – w kremowym sosie, z grzybami. Aromatyczny od lekkich, duszonych porów, gładki i kremowy od śmietanki. Szybki i syty obiad – w całości jego wykonanie nie zajmie Wam więcej niż 40 minut.
Piersi z kurczaka oczyszczamy z błonek, następnie kroimy na połowy w poprzek i jeszcze raz na pół – tak, aby z każdej uzyskać 4 raczej cienkie kotlety. Solimy, pieprzymy. Odkładamy na bok na czas przygotowania reszty składników.
Pory myjemy, rozcinamy wzdłuż na pół, nie całkiem do końca i myjemy liście wewnątrz. Lubi chować się między nimi piasek. Pory kroimy w półcentymetrowe półplasterki, odkładamy do miseczki. Pieczarki oczyszczamy z piasku wilgotnym papierowym ręcznikiem, kroimy je w cienkie półplasterki. Czosnek i zioła siekamy.
W dużej, głębokiej patelni lub w szerokim rondlu rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Smażymy filety kurczaka na rumiano, z obu stron. Zdejmujemy z patelni, przykrywamy żeby za szybko nie stygły. W rondlu rozgrzewamy masło z pozostałym olejem i na sporym ogniu smażymy pieczarki, do zrumienienia.
Dodajemy do nich czosnek, ½ kostki grzybowej (polecam Wam borowikowe z Knorra) lub mielone grzyby. Całość dokładnie mieszamy, dodajemy pokrojone pory i wlewamy wino/cydr i śmietankę. Solimy i pieprzymy do smaku, wkładamy piersi z kurczaka usmażone wcześniej i gotujemy do zgęstnienia sosu, na małym ogniu, aż smaki się połączą a pory uduszą do miękkości.
Posypujemy całość posiekanymi ziołami i jemy jak lubimy. Do tego kurczaka w sosie pasuje i pieczywo, i kopytka, i gnocchi. Kasza czy ryż będzie równie smaczna – też świetnie wchłonie ten pyszny, kremowy i aromatyczny sos.
SKŁADNIKI
- 500g piersi z kurczaka, bez ‘polędwiczek’
- 2 pory – tylko biała i jasnozielona część
- 300g pieczarek
- 250ml śmietany 30% tłuszczu
- 50ml białego wina lub wytrawnego cydru
- 1 duży ząbek czosnku
- 4 łyżki oleju
- 2 łyżki masła
- ½ kostki bulionowej BIO– grzybowej albo 7g zmielonych na pył suszonych podgrzybków
- 3 łyżki siekanego szczypioru
- 3 łyżki siekanej pietruszki
- sól
- pieprz
2 komentarzy na temat “Piersi z kurczaka w sosie grzybowym ze śmietanką i porami”
Ze względu na zdecydowany sprzeciw żony zastąpiłem śmietankę 30% na 18%. Czy to duży błąd? Pozdrawiam serdecznie Grzegorz
Śmietanka 30% jest słodka i inaczej odparowuje niż śmietana o niższej zawartości tłuszczu, która gęstniejąc zagęszcza sos. Podejrzewam, że przy niższej zawartości tłuszczu sos był tylko odrobinę kwaskowy i trochę mniej aksamitny.