Przepis na danie z kurczaka – po raz kolejny i na pewno nie po raz ostatni. To danie także jest wyjątkowe i robi się je naprawdę w pół godzinki. To obiad, który znika z talerza jeszcze szybciej niż jest szykowany. A sos do kurczaka jest bardzo maślany i kremowy, bardzo serowy, bardzo kaparowy, bardzo cytrynowy… Bardzo, bardzo dobry!
Piccata to nie nazwa dania, ale żeńska forma włoskiego słowa „piccato” – znaczącego tyle co „smażone na maśle, w formie plasterków, z przyprawami, kaparami i cytryną”. Jakby na zdjęcia nie patrzeć – wszystko się zgadza, prawda? 😉
Cytryna, masło i kapary to podstawa tego dania we Włoszech. Mięso? Cieniutkie kotlety cielęce, wieprzowe (schab) lub drobiowe (kurczak, indyk) albo… mięso ryb (pamiętacie o poisson meuniere?). To najprostszy i najszybszy sposób na kotlety. A masło z przyprawami, cytryną i kaparami tylko podkreślają ich smak. Tutaj zamknęłam i zaokrągliłam te smaki sosem – kremowym, mocno serowym, bardzo wytrawnym i wyraźnym.
Piersi kurczaka oczyszczamy ze ścięgien i błonek. Ostrym nożem odcinamy całe polędwiczki, a każdą pierś lekko dociskamy dłonią do deski i kroimy w poprzek, na pół. Z dwóch piersi powinniśmy uzyskać 6 kawałków mięsa. Nie rozklepujemy mięsa – zostawiamy jak jest. Solimy i pieprzymy, z obu stron.
W głębokim talerzu lub misce mieszamy panierkę – mąkę z bardzo drobno startym parmezanem. Dokładnie otaczamy każdy kawałek kurczaka, nadmiar strzepujemy do talerza. Nie wyrzucamy pozostałej mąki z parmezanem! Opanierowane w mące mięso smażymy z obu stron na średnim ogniu, na maśle i oleju. Powinno być przyjemnie rumiane i wysmażone dobrze – nie może być ani surowe, ani za suche. Wysmażonego kurczaka zdejmujemy na talerz, odkładamy.
W rondlu po smażeniu kurczaka rozgrzewamy pozostałe masło z olejem. Przeciskamy do niego obrane ząbki czosnku i smażymy, aż lekko się zrumienią a czosnek straci swój ostry zapach. Wsypujemy pozostałą panierkę, a powstałą zasmażkę zalewamy rosołem. Mieszamy, żeby pozbyć się grudek. Dodajemy śmietanę lub mleko, kapary i tarty parmezan.
Podgrzewamy całość, mieszając, do zagotowania. Po zagotowaniu wrzucamy do sosu przekrojone na połowy plasterki cytryny. Gotujemy wszystko razem na średnim ogniu, do odparowania 1/5 – 1/4 płynu. Sos powinien widocznie zgęstnieć. Nie będzie bardzo gęsty, powinien mieć konsystencję lejącego miodu lub melasy. Próbujemy – dosalamy i pieprzymy.
Jeśli sos nie chce gęstnieć – bo użyliście mleka w wersji fit zamiast tłustej śmietany dla kuchennych rozpustników – dodajemy do niego pełną łyżeczkę dowolnej skrobi wymieszanej z łyżką zimnej wody – to wystarczy, sos zrobi się kremowy i lekko szklisty.
Do gorącego sosu wkładamy usmażonego wcześniej kurczaka, podgrzewamy go. Posypujemy posiekaną pietruszką i podajemy gotowe danie z makaronem, np. wstążkami tagliatelle, albo z grubymi, chrupiącymi frytkami – świetnie pasuje do nich ten wyrazisty sos.
Jeśli zostanie Wam coś na drugi dzień, to koniecznie wyjmijcie z sosu niezjedzone plasterki cytryny przed schowaniem go do lodówki – danie może od nich stać się gorzkie.
KURCZAK - PANIERKA - SMAŻENIE
- 2 duże piersi z kurczaka, z polędwiczkami
- 2 pełne łyżki mąki pszennej
- 2 pełne łyżki bardzo drobno startego parmezanu
- sól
- pieprz
- 2 łyżki masła 82% tłuszczu lub masła klarowanego
- 3-4 łyżki oleju
SKŁADNIKI - KREMOWY SOS
- 2 łyżki oleju/oliwy do smażenia
- 2 łyżki masła
- 2 średnie ząbki czosnku
- 150ml śmietanki 30% tłuszczu albo mleka (w wersji FIT), lub oba wymieszane pół na pół
- 300ml rosołu drobiowego
- 35-40g startego parmezanu
- 2 łyżki stołowe drobnych kaparów z zalewy
- 4-5 cieniutkich plasterków cytryny, ze skórką
- 1 pełna łyżeczka skrobi + 1 łyżka zimnej wody
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól
- pieprz
15 komentarzy na temat “Piccata z piersi kurczaka – obiad w 30 minut”
Czy jest coś czym można zastapić kapary żeby dalej nie straciło uroku?
Kiepsko będzie jeżeli chodzi o zastąpienie czegoś tak mocnego i konkretnego jak kapary – można spróbować bez nich bardziej zaostrzyć smak pieprzem i skórką z cytryny, można tez dodać posiekane zielone oliwki (bez paprykowego czy innego nadzienia) albo spróbować z ogórkiem – mocno ukiszonym i słonym, najlepiej takim z beczki 🙂
Czy marynowany zielony pieprz zamiast kaparów będzie dobrym dodatkiem?
Pieprz dodatkowo – tak, zamiast kaparów – nie bardzo. To właśnie kapary dają tutaj tą fajną octową ostrość i ostatnie szlify, dobrze równoważą serowo-śmietanowy sos. Ale spróbuj, może taka wersja będzie Ci bardziej smakowała 🙂
witam, dzięki za info o ” małych zwierzątkach”.
a czy ten kurczak byłby dobry z zapiekanym koprem włoskiem jako dodatkiem?
Doroto, ten kurczak ma bardzo, bardzo wyrazisty sos który aż się prosi o skrobiowe dodatki – makaron i ziemniaki sprawdzają się super, kopru tutaj trochę szkoda bo ten smak go starmosi 🙂
Szukalam pomyslu na poledwiczki wieprzowe i wyskoczyl mi ten przepis ( bo poledwiczki) i tak mi zapachnialo sosem kaparowo-cytrynowym, ze dzis u mnie na obiad piccata z wieprzowiny. Mysle, ze z powodzeniem zastapi kurczaka. Juz przelykam slinke…
Gosia, jak w tym wydaniu sprawdziła się wieprzowina?
Podejrzewam że wypaliło, bo świnka lubi takie kwasokowate, charakterne dodatki? 🙂
Super! Sos jest rewelacyjny, na pewno bedzie powtorka z kurczakiem. A dzis kuskus z kalafiora, mniam…
Czy można użyć inny ser niż parmezan?
Pecorino na pewno będzie ok 🙂
Pycha, dziękuję, bardzo za ten przepis, to Twój kolejny, który bardzo smakował gromadce domowników. Pytanie: co daje panierowanie kurczaka w parmezanie? W mące podejrzewam, że mniej traci wilgoć, a parmezan? Smak czy coś jeszcze?
Soczystość mięsa przez dodatkowy tłuszcz, no i smak 🙂
Danie przepyszne! Zrobiłem w wersji kurczakowej. Jak się takie pyszności robi w domu, to coraz bardziej zażenowanym wychodzi się z restauracji… jeśli w ogóle jeszcze chce się do takich przybytków zaglądać. 🙂 Wielkie dzięki!
Bardzo się cieszę! I prawda, czasami do knajpy wchodzi się z nadzieją, a wychodzi z zażenowaniem… 😉 Lepiej (i o ile dzisiaj taniej) umieć gotować samemu, na zdrowie!