Tarta to świetny sposób wyeksponowania sezonowych produktów – ale co z tymi, którzy nie jedzą mąki? Czy to, że podstawą tarty jest ciasto ma ograniczać bezglutenowców? Niekoniecznie – bo tartę można zrobić kompletnie bez używania ciasta. Nie będzie chrupiąca, ale sprawdzi się świetnie jako bardzo smaczny zamiennik klasycznej! Szczególnie wtedy, gdy cierpicie na celiakię albo macie uczulenie na gluten pszenny, lub po prostu jesteście na diecie.
Szykujemy formę do tarty – u mnie to klasyczna ceramiczna forma o średnicy 25cm, wysoka na 5cm. Smarujemy formę masłem i wysypujemy łyżką startego na najdrobniejszej tarce twardego sera. Odkładamy na czas przygotowanie reszty składników.
Szparagi myjemy, odcinamy im zdrewniałe końce. Kroimy szparagi na kawałki o długości 2,5cm – pilnujcie, żeby były w miarę równe i małe, a nie duże – ze zbyt dużymi tarta przy krojeniu będzie się rozpadać. Odkładamy. Pora obieramy z wierzchnich liści, rozcinamy wzdłuż i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą żeby pozbyć się piasku który gromadzi się między listkami. Osuszamy, kroimy pora na półcentymetrowe plasterki, odkładamy. Szynkę kroimy w równą, centymetrową kostkę.
W głębokim rondlu lub na dużej patelni rozpuszczamy masło i na gorący tłuszcz wrzucamy szparagi. Smażymy je, mieszając, około 4-5 minut – zaczną się szklić i zmiękną. Dodajemy pokrojonego pora i smażymy razem, stale mieszając żeby nie dopuścić do jego przypalenia, tylko do momentu aż por się zeszkli, zmięknie i zmniejszy objętość. Wyłączamy gaz i zawartość rondla studzimy.
Serek przekładamy do dużej miski, rozbijamy go dokładnie z jednym jajkiem ubijaczką balonową (lub mikserem). Po kolei dodajemy pozostałe jajka, dodajemy 2 łyżki startego sera i mieszamy wszystko na jednolitą, jasną masę. Dodajemy sól, pieprz, startą gałkę muszkatołową . Wrzucamy ostudzoną zawartość rondla.
Wszystko dokładnie mieszamy i masę przelewamy do formy. Pilnujcie, żeby składniki były rozłożone w formie równomiernie – można pomóc sobie w ich przesuwaniu łyżką albo widelcem. Jeśli w jednym miejscu zbierze się za dużo szynki lub szparagów, tarta przy krojeniu może się zacząć kruszyć i łamać.
Piekarnik rozgrzewamy do 190⁰C. Tartę posypujemy pozostałymi 3 łyżkami startego sera i wstawiamy na środkowy poziom do rozgrzanego już piekarnika. Pieczemy przez 40-45 minut. Jak sprawdzić czy tarta już gotowa? W jej środek wbijamy nóż – jeśli jajka z serem jeszcze się nie ścięły, zobaczycie w miejscu nacięcia mleczny, jasny płyn a nóż po rozcięciu będzie brudny i oblepiony rzadkimi jajkami. Gotowa tarta to przeźroczysty płyn w miejscu nacięcia (składniki mają w sobie wodę) i czysty nóż, bez żadnych fragmentów ‘ciasta’.
Tartę studzimy przez 5-6 minut, kroimy na porcje i podajemy.
SKŁADNIKI
Składniki na formę o średnicy 25cm
- 350g szparagów (waga po oczyszczeniu)
- 150g pora (tylko biała i jasnozielona część)
- 150g szynki gotowanej wędzonej, w kawałku
- 5 jajek L lub 6 jajek M
- 250g naturalnego serka twarogowego
- 6 pełnych łyżek drobno startego parmezanu, Grana Padano albo Pecorino Romano
- (1 do formy, 2 do masy, 3 do posypania)
- 2-3 łyżki masła
- 4 łyżki posiekanego szczypiorku
- ½ łyżeczki drobnej soli
- ½ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- ½ łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej