Niejednokrotnie pisałam, że pomidory w puszce to żelazny punkt naszej spiżarni – zupa, sos, gulasz, włoska pasta – wszystko jedno – pomidory po prostu muszą być na półce! Ten gulasz jest prosty i szybki do zrobienia, wymaga kilku niedrogich i ogólnodostępnych składników. Jego podstawą są puszkowane pomidory i puszkowana fasolka, plus kilka aromatycznych dodatków. Fasolka w pomidorach po grecku jest lekka, świeża, orzeźwiająca i bardzo sycąca, a dodatkowo – zrobicie ją w 30 minut!
Wszystko na miejscu, czyli szykujemy sobie po kolei potrzebne składniki.
Myjemy, osuszamy i drobno siekamy łodygi selera naciowego. Obieramy i drobno siekamy cebulę. Przeciskamy przez praskę ząbki czosnku. Z umytej i sparzonej cytryny ścieramy na tarce o drobnych oczkach łyżeczkę cytrynowej skórki, wyciskamy łyżkę soku. Fasolkę z puszki płuczemy na sicie pod bieżącą wodą i odkładamy do odcieknięcia.
W rondlu rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i wrzucamy pokrojone warzywa na gorący tłuszcz. Smażymy mieszając, do zeszklenia. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i smażymy warzywa mieszając jeszcze przez minutę, aż czosnek straci swój mocny surowy zapach.
Dodajemy cynamon, liście laurowe i oregano, całość mieszamy i zalewamy wodą. Gotujemy razem do momentu aż 2/3 płynu odparuje. Do rondla dodajemy przepłukaną fasolkę i podzielone na mniejsze kawałki albo rozgniecione w dłoniach pomidory, razem z pozostałą płynną zawartością puszki. Dodajemy posiekany koperek, skórkę startą z cytryny, sok z cytryny. Solimy i pieprzymy do smaku. Gotujemy razem na małym ogniu jeszcze przez 5-6 minut.
Halloumi to biały ser z Cypru – robi się go z mieszanki surowego mleka owczego i koziego (czasami krowiego). W smaku jest łagodny – słodkawy i mleczny, a przez moczenie w solance lekko słony.Przy robieniu halloumi uformowany skrzep jest odciskany z serwatki, a następnie gotowany w niej w wysokiej temperaturze przez co najmniej godzinę, a czasami nawet dłużej. Nadaje to serowi gumowatą, półtwardą teksturę, podobną do mozzarelli.
Ser wyraźnie skrzypi przy jedzeniu między zębami i ma wyższy niż w innych serach punkt topnienia – ser halloumi mięknie po podgrzaniu, ale nie topi się całkowicie. Z tego powodu halloumi to ser, który może być grillowany lub smażony, nawet w głębokim tłuszczu – podgrzany nabierze jeszcze więcej smaku i wyrazu, a także – mimo działania bardzo wysokiej temperatury – zachowa swój kształt.
Halloumi wyjmujemy z opakowania, osuszamy na papierowym ręczniku i kroimy w poprzek na 8-10 równych plasterków. Plasterki sera smażymy na łyżce oliwy przez 2-3 minuty z każdej strony na wysokim ogniu – ser powinien się przypiec kiedy z jego wierzchniej warstwy odparuje solanka, a w środku będzie miękki i lekko ciągnący. Porcje fasolki rozkładamy pomiędzy głębokie talerze, na fasolce układamy plastry usmażonego halloumi, posypujemy posiekanym koperkiem i podajemy od razu – z domową miękką grecką pitą lub ze świeżą ciabattą.
Tak naszykowana fasolka – jak zresztą znakomita większość gulaszy mięsnych czy bezmięsnych – najlepsza jest na drugi dzień, kiedy smaki się połączą i zaokrąglą. Ale zrobiona i zjedzona ‘na świeżo’ też jest pyszna – orzeźwiająca, lekka i naprawdę sycąca.
A W WERSJI WEGAŃSKIEJ?
W wersji wegańskiej zamiast sera halloumi możecie wykorzystać odpowiednio marynowane twarde tofu.
Na jedną kostkę sera standardowej wielkości (250g) potrzeba 2 łyżek dobrej oliwy, 2 łyżek soku z cytryny, 1-2 łyżeczki soli, 1 łyżeczki płatków drożdżowych nieaktywnych i 1 łyżeczkę suszonej mięty.
Ser kroimy w poprzek kostki na 8 równej grubości plastrów, rozkładamy na talerzu. Składniki marynaty mieszamy i wcieramy dokładnie w każdy kawałek sera. Odstawiamy do zamarynowania na przynajmniej 30 minut. Wegańskie halloumi smażymy tak samo, tylko odrobinę dłużej – ok. 4 minut na stronę.
SKŁADNIKI
2-3 średniej wielkości porcje obiadowe
- 250g sera halloumi
- 1,5 puszki białej drobnej fasoli
- 1 puszka pomidorów bez skórki
- 2 duże łodygi selera naciowego
- 1 średnia cebula, biała lub czerwona
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka skórki startej z cytryny
- 1,5 łyżki posiekanego koperku
- 150ml wody
- 1 niepełna łyżeczka mielonego cynamonu
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- ok. ½ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki mielonego pieprzu
Jeden komentarz na temat “Fasolka w pomidorach po grecku – z cytryną i smażonym serem halloumi”
Pyszne. Mój mąż zarządził jeszcze do tego jajka sadzone ;D