Przez dwa lata istnienia bloga nie pojawił się ani razu. Mimo, że to jedno z najszybszych i najprostszych rybnych dań jakie możecie przygotować w domu. Dzisiaj podstawowy przepis na filet z łososia z patelni. Szybko smażony – chrupki z zewnątrz i wilgotny w środku. A do ryby – maślany sos z cytrynowo-czosnkowym akcentem.
Łosoś to wdzięczna i prosta w obsłudze ryba. Ale tak samo jak pierś kurczaka – bywa podawany przesmażony, za suchy albo spalony. Najlepsze do domowego smażenia są jak najgrubsze filety, ze skórą – szukajcie takich o grubości od 2,5 do 4 centymetrów. Łatwiej będzie rybę usmażyć równo i szybko, ale jednocześnie zachować jej wilgotność i soczystość.
Łosoś do smażenia nie potrzebuje soku z cytryny! Sok z cytryny to kwas – pali i zamyka mięso. Pamiętacie przepis na ceviche? Ryba w cytrusach dosłownie się gotuje – nie skrapiajcie łososia sokiem cytryny jeśli chwilę później zamierzacie go wrzucać na gorącą patelnię – skończycie z suchym wiórem.
Filet osuszamy papierowym ręcznikiem, od strony skóry usuwamy odstające łuski. Dzielimy filet na równe części – ja najczęściej szerokość kawałka równam z jego wysokością, co gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła w mięsie – jeśli filet ma 4cm grubości – kawałek 4cm szerokości.
Rybę od strony mięsa bardzo delikatnie solimy i mocno pieprzymy.
SOS MAŚLANY Z CYTRYNĄ I CZOSNKIEM
Sos zajmie Wam dosłownie kilka minut, ale warto go zrobić bo świetnie zaokrągla smak ryby. Siekamy pietruszkę, drobniutko na mgiełkę – potrzebne nam 3 łyżki. Kilka razy przeciskamy przez praskę mały ząbek czosnku – musi być bardzo dobrze rozdrobniony. Ścieramy na drobnych oczkach tarki albo zesterem skórkę z połowy cytryny, wyciskamy łyżkę soku.
Na patelni rozpuszczamy masło. Wrzucamy czosnek, smażymy mieszając do czasu aż straci zapach surowizny – dodajemy skórkę otartą z cytryny i cytrynowy sok. Mieszamy, podgrzewamy razem minutę. Zdejmujemy z ognia, wsypujemy natkę pietruszki, solimy, pieprzymy i mieszamy. Trzymamy w cieple.
SMAŻENIE RYBY
Na patelnię na której zmieści nam się ryba wlewamy olej, warstwa powinna mieć 2-3mm – ja lubię olej ryżowy, bez smaku, świetny do smażenia na dużym ogniu. Mocno rozgrzewamy tłuszcz i wkładamy na niego kawałki łososia, skórką do dołu. Smażymy przez 4 minuty – zobaczycie, jak ciepło zmienia od dołu kolor ryby z ciemnego na jasny – ścina się białko. Po 4 minutach zmniejszamy ogień do średniego, przekładamy rybę na stronę mięsa i dosmażamy przez 2,5-3 minuty.
W ten sposób usmażona ryba – w takiej wielkości kawałkach jak opisałam – zamyka się z wierzchu i zostaje mocno wilgotna, lekko różowa w środku. Jeżeli wolicie mocniej wysmażone ale w dalszym ciągu wilgotne filety, smażymy jeszcze po 40-50 sekund oba boki ryby, na średnim ogniu.
Jeśli macie większe lub mniejsze kawałki łatwo dostosować do nich czas smażenia – pamiętajcie, że łosoś ma grubą skórę z warstwą tłuszczu i ona potrzebuje minutę, dwie więcej na wysokim ogniu niż strona bez skórki. Cieńsze filety smażymy odpowiednio krócej, większe i wyższe – dłużej. Przy smażeniu od strony skórki zwracajcie uwagę na to, jak ciepło rozchodzi się po mięsie – jeśli filet w połowie wysokości zmieni kolor z ciemnego na jasny i będzie już ścięty, przełóżcie go i dosmażcie na drugiej stronie.
Na półmisek wylewamy połowę sosu, rozkładamy na nim świeżo usmażoną rybę, polewamy pozostałym sosem. Podajemy od razu, gorącą. My zjedliśmy ją z wiosenną sałatką z ziemniaków i fasolką z pesto – perfekcyjny, lekki zestaw!
SKŁADNIKI
- filet z łososia (na zdjęciach 550g)
- sól
- pieprz
- olej ryżowy lub inny o neutralnym smaku do smażenia
SOS MAŚLANY Z CYTRYNĄ I CZOSNKIEM
- 3 łyżki masła
- 3 łyżki natki pietruszki
- 1 łyżka soku z cytryny
- skórka starta z połowy cytryny
- 1 mały ząbek czosnku
- sól
- pieprz
19 komentarzy na temat “Łosoś smażony z patelni, z sosem maślano-cytrynowym”
A tak właśnie zastanawiałem się kiedy…. 😉 Mniami 😀 Uwielbiam łososia:-)
Karo, czy przepis na tę sałatkę ziemniaczaną można gdzieś u Ciebie znaleźć? 🙂
Tak Aniu – nawet ją podlinkowałam pod koniec tego przepisu – albo TUTAJ 🙂
Przepyszne danie 🙂 dziś właśnie taki obiadek mieliśmy
Bardzo smaczny przepis, a szczególnie sos udany. Rzeczywiście podkreślił smak łososia 😉
Na zdrowie! 🙂
Właśnie robie na obiad! Jestem na tym blogu pierwszy raz. Szukałam prostego przepisu na smazonego łososia. Sos maslany rewelka, u mnie z koperkiem, bo cala.rodzina pluje pietruszką I z kaparami zamiast cytryny, ktorej nie mialam. Dam znac po zjedzeniu jak wyszedl losos 🙂
Wspaniały łosoś, w życiu lepszego nie jadłam. Soczysty, wilgotny, patenet na “bez cytryny” odczarował suchego łososia. Dzięki za ten przepis 🙂
Cieszę się że smakowało i liczę, że będziesz częstym gościem. Serdecznie pozdrawiam! 🙂
przepis na łososia -ŚWIETNY !!! Wielkie dzięki !!!
A ja mam pytanie przed zrobieniem – czyli skory nie sciagamy?
Po co ściągać skórę z ryby, żeby się porozpadała? 😉 Jedni lubią zjeść rybę ze skórką, drudzy – odkładają na talerzu i obie wersje są dopuszczalne. Ale smażymy filet ze skórą.
Wspaniały sos do łososia, sałatka z ziemniaków pyszna,dzisiaj wiosenny obiad?
Poezja?
Dzień dobry,
a jakiego dokładnie rodzaju została wybrana fasolka oraz jakiego rodzaju pesto? Na bazie bazylii? Pozdrawiam serdecznie
To nie przepis na dodatki 😉 Jeśli dobrze pamiętam fasola zielona płaskostrąkowa gotowana na parze i najzwyklejsze bazyliowe pesto. Posypana przy podaniu startym Pecorino.
Przepyszny!!! Soczysty jak nigdy, a sosik poemat❤️
Cieszę się bardzo, na zdrowie! 🙂
Ten przepis to rewelacja! Zostanie już z nami:) dziękuję:)