Dzień dobry! Po wiadomościach na Facebooku i na Instagramie wiem, że śniadania potrafią sprawić Wam problem. Nie zawsze rano jest dużo czasu na pomyślenie o nich, nie zawsze też w lodówce jest to, co potrzebne. Ja rozwiązałam u siebie ten problem szykując sobie z wyprzedzeniem listę posiłków na cały tydzień. Na podstawie takiej listy łatwo zrobić sobie listę zakupów i sztywno się jej trzymać – dzięki temu w lodówce jest dokładnie to, co potrzebne i ani nie chodzimy głodni, ani niepotrzebnie nie podjadamy.
Moja tabelka, która ułatwia mi planowanie posiłków na 6 dni, dla Was do pobrania w pliku formatu A4 TUTAJ – wydrukujcie, skserujcie – będzie na zapas! Łatwo nad wszystkim zapanować mając dobry plan.
Tak jak pisałam już w przypadku przepisów na smoothie – owoce dobrze jest podawać ze źródłem białek lub tłuszczów – wydłużą proces wchłaniania węglowodanów i zapewniają stabilniejszy poziom glukozy we krwi, bez gwałtownych skoków i spadków. Wszystkie poniższe śniadania wyliczone są na dwie porcje – kaloryczność z dodatkami to 270 do 340kcal na porcję.
Jeśli przegapiliście pierwszą część śniadaniowych postów, znajdziecie ją TUTAJ. Smacznego, zainspirujcie się!
Owsianka bananowa
- 70g płatków owsianych błyskawicznych
- 15g otrębów żytnich
- 1 duży banan (85-90g)
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta soli
- 250ml mleka
- 200ml wody
- do podania: owoc kiwi, 2-3 truskawki, 2 łyżki granoli, 2 łyżeczki nasion chia, 2 łyżeczki nasion dyni
Zagotowujemy wodę wymieszaną z mlekiem, lekko solimy. Wsypujemy płatki i otręby, mieszamy, gotujemy na kremowo przez 6-8 minut na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając. W tym czasie rozgniatamy widelcem banana na puree. Dodajemy banana i miód do owsianki, mieszamy.
Rozdzielamy porcje między miseczki. Układamy na owsiance pocięte na plasterki owoce, posypujemy granolą, nasionami dyni i chia, podajemy od razu – ciepłe.
Omlet z boczkiem i serem
- 4 jajka M
- 1 pełna łyżka jogurtu greckiego
- 2 czubate łyżki posiekanego szczypioru
- 40g chudego boczku, pieczonego albo wędzonego na gorąco
- 2 plasterki sera topionego light
- sól
- pieprz
- 2 łyżeczki oliwy lub oleju ryżowego
- do podania: pomidor z szalotką, solą i pieprzem, skropiony oliwą (1/2 łyżeczki)
Jajka rozbijamy razem z łyżką jogurtu i szczypiorkiem używając ubijaczki balonowej. Solimy i pieprzymy, dzielimy na dwie porcje. Smażymy omlety po kolei, na łyżeczce oliwy (więcej o smażeniu omletów przeczytacie TUTAJ). Gdy spód omletu zaczyna się dosmażać, na płynny wierzch nakładamy porwany na kawałki topiony ser i pocięty na cienkie plasterki boczek. Smażymy jeszcze chwilę aż ser się rozpuści a boczek zagrzeje, składamy omlet i od razu podajemy.
Smoothie ze szpinaku
- 200g szpinaku baby
- 1 płaska łyżeczka pasty waniliowej
- 150g skyru
- 250ml mleka
- 1 duży banan
- 1 łyżka masła orzechowego
- do podania: orzeszki ziemne, chia
Wszystkie składniki poza orzeszkami i nasionami chia miksujemy w blenderze używając funkcji smoothie. Rozlewamy do wysokich szklanek, dekorujemy nasionami chia i orzeszkami. Podajemy od razu.
Jabłka pieczone ze skyrem waniliowym
- 3 średniej wielkości jabłka
- 150g skyru naturalnego
- 2 łyżeczki miodu rzepakowego
- ½ łyżeczki pasty waniliowej (albo nasiona z ½ laski wanilii)
- 3-4 pełne łyżki granoli owocowej bez cukru
- 3 łyżeczki masła orzechowego
Rozgrzewamy piekarnik do 180⁰C. Jabłka myjemy, odcinamy im szczyty. Wydrążamy gniazda nasienne i ¼ miąższu. Skyr mieszamy z miodem i pastą waniliową. Do każdego wydrążonego jabłka wkładamy po łyżeczce masła orzechowego i po 1/3 gotowego skyru waniliowego. Uzupełniamy granolą i posypujmy nią jabłka. Wstawiamy jabłka do rozgrzanego piekarnika na środkową półkę i pieczemy przez 35-40 minut. Podajemy gorące.
PS.: Jabłka możecie bez problemu upiec wieczór wcześniej, a rano tylko je odgrzać, np. biorąc prysznic 🙂
Kanapka z pastą z sardynek i jajkiem
- 4 cienkie kromki chleba pełnoziarnistego
- 90g sardynek z puszki
- 1 pełna łyżka twarogowego serka jogurtowego
- 1 pełna łyżka posiekanego szczypioru
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- sól
- pieprz
- do podania: 2 jajka na twardo, Sriracha Mayo, liść sałaty rzymskiej
Sardynki (kupuję takie bez skóry i bez ości) rozgniatamy widelcem na gładką pastę. Dodajemy do nich serek twarogowy, musztardę i posiekany szczypior. Dokładnie mieszamy, solimy i pieprzymy do smaku. Pastę podajemy na ciemnym chlebie, obłożoną plasterkami ugotowanego na twardo jajka skropionego ostrym majonezem chili i posypujemy pociętą cieniutko sałatą rzymską.
Jeden komentarz na temat “Tygodniowy przegląd śniadaniowy – 5 przepisów na zdrowe śniadania”
rewelacyjne propozycje 🙂