Ta surówka to stały element naszego jesiennego i zimowego menu. Kapusta i marchew dostępne są zawsze i wszędzie. Cebula, pieprz i sok z cytryny zaostrzają smak. Cukier i olej – łagodzą i łączą. Mimo użycia tylko kilku składników – surówka prosta i przepyszna. I do podkręcenia!
Z kapusty odrzucam popsute, potłuczone brudne wierzchnie liście. Kapustę do tej surówki szatkuję zawsze bardzo, bardzo drobno. Im cieniej poszatkowana – tym więcej soku puści przy doprawianiu i zostanie bardziej wilgotna. Najwygodniej robi mi się to na mandolinie. Całą startą kapustę przekładam do dużej miski, soląc ją lekko, warstwa po warstwie i lekko słodząc.
Tak naszykowaną kapustę zostawiam na 20-30 minut. Co jakiś czas warto kapustę zamieszać i wygnieść dłonią. Puści sok, przestanie być sztywna, odczuwalnie zmięknie. Marchewkę obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Cebulę – szatkuję na cieniuteńkie plasterki albo drobniutko siekam.
Dodaję marchewkę i cebulę do kapusty. Kapustę mocno zakwaszam i stale próbuję – czy nie dodać jeszcze soli lub cukru? A może jeszcze więcej soku z cytryny? Smak musi być zdecydowany. Sama surowa kapusta jest lekko pikantna. Sól ten smak podkreśli, cukier – delikatnie utemperuje, a sok z cytryny i dobry olej wszystko zaokrąglą do pełni smaku.
Wlewamy do kapusty dobry olej – polecam rydzowy, ryżowy albo olej z pestek dyni. Ostatecznie może też być słonecznikowy albo rzepakowy. Oleju wlewamy tyle, żeby kapusta tylko się błyszczała – powinna być olejem pokryta, ale nie musi się w nim kąpać. Próbujemy – czy może cukier, może sól, może jeszcze soku z cytryny? Wyregulujcie ją i zsynchronizujcie pod swoje własne kubki smakowe.
Łatwo ją jeszcze bardziej podkręcić – w zależności od tego, do czego surówkę podajecie. Można dodać odrobinę świeżego lub suszonego imbiru, płatki chili i ocet ryżowy – będzie wtedy dokładnie jak surówka „od chińczyka”. Można sypnąć do kapusty garść drobno posiekanego kopru i natki pietruszki – świetnie komponują się z rybą. Dodatek startego na tarce jabłka lub dwóch sprawi, że surówka będzie świetna do schabowego i karkówki.
SKŁADNIKI
- 1kg białej kapusty
- 2 średnie marchewki
- 1 średnia cebula
- sok z cytryny
- cukier
- sól
- pieprz
OPCJONALNIE
- ocet ryżowy
- imbir
- płatki chili
- jabłko
- koper
- natka pietruszki
Jeden komentarz na temat “Surówka z kapusty – najprostsza. Kulinarny ‘basic’”
Poprowadzilas mojego meza za reke po swiecie surowek. Widok jak wyciska i miesza kapuste – bezcenny. Zyskalas nowego fana 🙂 A surowka z kotletami selerowymi wiadomo pycha!